Usługi świadczone przez współczesne taxi.

Od dłuższego czasu pracuję w znanej firmie.” – mówi Pan Jacek, taksówkarz z wieloletnim doświadczeniem. „My, podobnie jak wielu naszych konkurentów, mamy jasne zasady i dobrze określone oraz zrozumiale dla pasażera taryfy, które, nawiasem mówiąc, wzrosły nieco w ostatnim czasie. Ale tylko troszeczkę. A w przypadku tych taryf, jesteśmy oczywiście zobowiązani wozić naszego klienta. Niezależnie od tego, czy zadzwonił on na telefon, czy też złapał taxi na ulicy. Ja, jako kierowca taxi, również, jak 90% innych taksówkarzy, którzy pracują przez dyspozytorów, nie mamy nic do ukrycia, a praca kierowcą taxi daje dużo satysfakcji.

Ktoś pamięta, a ktoś już nie. Ale wcześniej było o wiele łatwiej złapać taksówkę na ulicy, a niż zadzwonić pod numer telefonu i zamówić. To dotyczyło prawie każdego polskiego miasta, również, jak Warszawy, tak i Krakowa czy Trójmiasta. W tamtych dawnych czasach możliwości były ograniczone. Tak więc, osoba mogła zatrzymać taksówkę, negocjować wartość przejazdu z kierowcą taxi i jechać.

            Co to dawało?

Pasażer rozumiał swoje korzyści, czyli:

1) nie musiał czekać,

2) wartość podroży nie była wyższą, lub przynajmniej nie o wiele wyższą,

3) nie było podstępu i niespodzianek cenowych.

Kierowca taxi również zrozumiał zalety tej sytuacji:

1) nie stał bezczynnie na postoju, czekając na zlecenie kursu,

2) nie musiał gdzieś jechać, aby odebrać pasażera oraz palić benzynę,

3) pasażer usiadł do taxi, już jedzie, już zarobisz – pięknie!” – opowiada doświadczony warszawski kierowca taxi.

Ale czasy się zmieniają i praca kierowcą taxi w Polsce również, szczególnie w Warszawie.        Wiele firm swoje usługi kieruje nie tylko głownie do osób zamieszkujących lub przyjezdnych na terenie któregoś z polskich miast. Często to są nie tylko kursy po mieście, ale i do  pozostałych miejscowości powiatów. Obecnie prawie we wszystkich miastach Polski szeroki wachlarz usług taxi jest dostosowywany indywidualnie do każdego zlecenia klienta. Są usługi, które skierowane do przedsiębiorców, którzy poszukują taksówki na jakiś określony przedział czasowy lub na stałe.

Współczesne taxi w Polsce dla firm oraz dla przedsiębiorców, którzy poszukują usług kierowców taxi, świadczą usługi, takie jak, na przykład: przewozowa obsługa gości oraz obsługa pracowników firm. Obsługę biznesową, rozwożenie dokumentów lub przesyłek, transfery na dworzec lub lotnisko. Zorganizowanie transportu na imprezy (często można umówić się z konkretnym kierowcą taxi z odpowiednim samochodem).

Dla osób prywatnych są również skierowany dosyć duży wachlarz usług współczesnych firm taxi. Obecnie w taxi można zamówić zakupy na telefon razem z dostarczeniem (nie zależnie od pory dnia czy nocy). Kierowca taxi nie tylko zrobi zakupy według zamówienia ale i przywiezie pod same drzwi. Oferowana pomoc przy odpaleniu pojazdu, holowaniu samochodu. Odprowadzenie samochodu przez kierowcę taxi razem z pasażerem (wyjątkowo przydatna opcja po spotkaniach lub imprezach). Szczególnie są popularne zawożenie dzieci do placówek oświatowych (dla tych mniejszych dzieci są fotele dziecięce). Również możliwe są przejazdy ze zwierzętami domowymi, ekspresowe dostarczanie paczek, przesyłek, dokumentów. Oczywiście, że ta lista obecnie świadczonych usług przez kierowców taxi w Polsce nie jest pełną.

Jak widać, współczesne taxi w Polsce, również jak, praca kierowcą taxi, bardzo się zmieniła pod wpływem czasu. W obecnych czasach kierowca pełni nie tylko funkcje przewoźnika, ale i pomocy w życiu codziennym mieszkańca polskiego miasta.