Jak przekształcony taxi za 100 lat?

Taxi – to bardzo ważna i nieodłączna część życia każdego dużego miasta. Za pomocą tego rodzaju przewozu pasażerów, jesteśmy w stanie pokonać dużą odległość z maksymalnym komfortem. Każdy z nas bardzo często korzysta z usług taxi, bo na dzień dzisiejszy – jest to najbardziej praktyczny sposób poruszania się, zarówno w nocy, jak i w dzień. Właśnie dlatego w dzisiejszych czasach, kierowca taxi, są tak poszukiwane i popularny zawód. No w rzeczywistości mało kto wie, jak pojawiły się pierwszy taksówki i jak to się zmieniało w ciągu 100 lat.

Historycy po dziś dzień nie mogą się zdecydować, jak po raz pierwszy pojawiło się słowo “taxi”. Istnieją trzy opcje:

•         od greckiego słowa “taxein”, które tłumaczy się jako “zapłacić”;

•         od łacińskiego “taxare”, czyli “liczyć”;

•         lub od nazwiska wielkiej i szlachetnej rodziny Tassi, która w swoim czasie pierwsza stworzyła w Europie usługę pocztową, a także realizowała pierwsze przewóz.

Z czego to wszystko się zaczęło?

W odległej 1907 roku na ulicach szlachetnego Londynu były widoczne pierwsze na świecie taxi, które zostały wyposażone w taksometrami. Podobny pojazd cieszyło się ogromną popularnością wśród lokalnych szlachetnych ludzi.

Od tego czasu podobne samochody zaczęto nazywać Taxicab, czynili wycieczki na pewną odległość, ale wyłącznie w granicach wyznaczonych ścieżek. W większości przypadków to był dojazd od głównej ulicy. W tym czasie, czyli na początku XX wieku, praca kierowca taxi była bardzo ceniona i pożądana. W większości przypadków kierowcy brali samochody do wynajęcia u bogatych i wpływowych właścicieli, którzy otworzyli pierwsze sprawdziłeś firmy taksówkowe na świecie.

Do tego, aby taksówkarze mogli otrzymywać pieniądze za określone usługi, w taksówce ustawiano specjalny taksometr, którzy kalkulowali koszt przejazdu, w zależności od całkowita przebytej odległości i czasu, który upłynął.

W połowie XX wieku zostało wymyślone, jak odróżnić zwykły samochód od taksówki. Taksówki miały specjalnych warcaby na masce i drzwiach.

Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku taksówki są wyposażone nie tylko taksometrom, ale i łączności z menedżerami. No taka innowacja spowodowała wiele skarg ze strony pasażerów, tak jak maszyna, która jechała na wezwanie do określonego adresu, nie miał prawa zabierać pasażerów, którzy po prostu “głosowali” na ulicy. Z tego powodu, niektóre sprawdziłeś firmy taksówkowe postanowili, odebrać połączenie radiowe. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że słynne żółte taksówki, które jeżdżą po ulicach Nowego Jorku, w ogóle nie mają dyspozytorów i są przeznaczone do tego, aby odebrać pasażerów, na ulicy. Pracować dyżurny oni w ogóle nie mają prawa.

W dzisiejszych czasach usługi taxi nie utraciły swoje znaczenie, ale mogli trwać przez stulecia tradycji, które odróżniają je od innych. Tak więc, na przykład, taxi Londyn tradycyjnie jest pomalowany na kolor czarny, polskie taxi zwykle mają wielobarwną kolorystykę, w Niemczech – kremowy, Stany Zjednoczone Ameryki – żółty, w Singapurze – niebieskie, a w Tajlandii – różowe.

Nowoczesne taksówki, nie przypominają swoich “kuzynów”. Są one bardzo komfortowe, szybkie, dodatkowe. Z nimi można pokonywać setki kilometrów, ponieważ nie mają one ograniczeń w oddali. Niektóre nowoczesne samochody różnią się ekologią, ponieważ działają na energii elektrycznej i nie wyrzucają w powietrze niebezpieczne przerobione gazy.

Jeśli inspirowane tej historii i interesuje cię praca kierowca po Polsce, to wejdź na stronę serwisu kierowca-praca.pl. Tutaj znajdziesz setki ciekawych ofert pracy, która zapewni finansowo ciebie i twoją rodzinę.