Ile zarabia taksówkarz w Trójmieście?

Aglomeracja Trójmiejska, liczy prawie milion ludności, ale jest tu najtaniej zamówić taksówkę przez telefon, niż złapać kierowcę taxi, który stoi i czeka na pasażera na ulicy. Do tego stanu rzeczy, oczywiście, doprowadziła duża konkurencja wśród usług kierowców taksówek i pragnienie mieszkańców Trójmiasta do komfortu.

Obecnie w Trójmieście działa ponad trzydzieści firm, świadczących usługi przewozu osób (czyli, taxi), na pierwszy rzut oka nie ma wyraźnych liderów, ale tak wygląda tylko z zewnątrz. Są firmy, które pracują na rynku od lat i utrzymują pozycje liderską (tu dobrze zarabia taksówkarz, są doświadczeni i sprawdzeni kierowce taxi). Oraz takie, które wybrali dla siebie pewną niszę, właśnie w niej i pracują (na przykład, wybierając dla siebie pewne zdalne dzielnicy, gdzie wożą ze zniżką, proponując rabat 10-30% na telefon i kartę stałego klienta).

Polityka cenowa u wszystkich jest, mniej więcej, taka sama, a nawet niedrogie taksówki, nie bardzo się różnią od tych droższych, jest to zrozumiałe, bo trzeba jakoś przyciągnąć nowych kierowców taxi, zazwyczaj możliwością wyższych zarobków.

               A jakie są zarobki na taxi w Trójmieście?

Oglądając ogłoszenia o pracę w taxi w Trójmieście (bez znaczenia, czy to jest Gdańsk, Gdynia lub Sopot) widzimy, że proponowane zarobki sięgają ponad 6 tys. złotych. Czyli, godzina pracy kierowcy z kat. „B” stanowi od 10 do 30 zł. Oczywiście pałaca zarobkowa zależy od liczby godzin przepracowanych (dyspozycyjności do pracy w nocy, w weekendy oraz święta), od firmy taxi – jak szeroki wachlarz usług proponuje dla swoich pasażerów, na przykład:

– Zawożenie do szkół i przedszkoli dzieci (również niektóre taxi wyposażone w fotelik do przewozu dzieci, wszystkie są wyposażone w klimatyzację).

– Podróże ze zwierzętami domowymi.

– Holowanie pojazdów (drobna pomoc techniczna).

– Usługi kurierskie (dostarczanie przesyłek pod adres, wykonanie i dostarczenie zakupów).

– Możliwość płacenia za świadczone usługi kartą płatniczą.

– Obsługę imprez okolicznościowych, itp.

Ale tak, naprawdę, na pytania: jakie są zarobki na taxi w Trójmieście, ile może miesięcznie zarobić taksówkarz w Trójmieście, nikt z pytanych kierowców jednoznacznej odpowiedzi dać nie może. Ogólnie średnio taksówkarz z Gdańska, Gdyni lub Sopotu zarabia od 3 do 6 tys. zł. miesięcznie (przy założeniu, iż pracuje 4-5 dni w tygodniu po 8 godzin), ale czasami dochód może sięgać 7-9 tys. zł., a nawet więcej. Również mówią, iż są firmy świadczące usługi przewozu osób, gdzie kierowcy otrzymują wynagrodzenie zaledwie 2-3 tys. zł., a dochody są zobowiązani oddawać. Też istnieje zdanie, że w większości przypadków zarobki na taxi – to kwestia szczęścia: w niektóre dni można cały dzień stać i uzyskać tylko kilka zamówień, a czasem jest ich tyle, że brak czasu obsłużyć proponowanych klientów. W dni powszednie najwięcej pracy zazwyczaj jest zawsze w ogodzinach porannych – od godz. 5 do godz. 10, a wieczorem – od godz. 17 do godz. 22. A więc środek dnia jest najlepszym czasem do odpoczynku. Do tego trzeba dodać, iż kierowcy z samochodem zasilanym LPG, zarabiają na 15-20% więcej, aniżeli na paliwie tradycyjnym.

               A czy ciężko jest dostać pracę kierowcy z kat. B w Trójmieście?

Wśród całej różnorodności firm taksówkarskich jest, co najmniej cztery-pięć wyraźnych liderów, pracę u jednego z nich można dostać bez problemu, jeśli się jest doświadczonym kierowca z kat. B, a szczególnie jeśli ma się ładny samochód, choć, to nie zawsze jest wymagane. Niektóre firmy proponują własne samochody.

Ogólnie firmy-liderzy rynku proponują oferty pracy dla kierowców na podstawie umowy o współpracy, nadają możliwość używania zagłówków i znaków firmowych taxi oraz niezbędne oprogramowanie, niekiedy posiadają swojego lekarza (na przykład, do odbycia psychotestów), często również proponują samochód zastępczy w przypadku awarii, ale zawsze: dużą liczbę zleceń i wysokie wynagrodzenie.

Również, są ogłoszenia o pracę w taxi na terenie Trójmiasta dla osób, które chcą dorobić w okresie wakacyjnym lub w okresach świątecznych. Taka dorywcza praca w taxi daje możliwość podjęcia współpracy z jedną lub dwoma korporacjami taxi, umożliwia leasing samochodu z opłatą za dobę, proponowana jest możliwość jeżdżenia na samochodzie firmy, która świadczy usługi taxi. Również, są wśród taksówkarzy i miłośnicy pracować w nocy – po godz. 22 i do godz. drugiej nocy – i zamówień w tym czasie jest nie mało, i korków w ogóle nie ma. Ale jeśli celem jest dużo zarobić na taxi, to koniecznie trzeba wyjeżdżać w piątek po obiedzie, lub wieczorem – w tym czasie popyt jest znacznie wyższy i pasażerowie są gotowi zapłacić więcej za komfortową i szybką realizacje zamówienia. To samo można powiedzieć o brzydkiej pogodzie (jak wiemy, w Trójmieście może padać kilka razy dziennie, szczególnie latem). Zarobki na taxi zależą również od pory roku – w lecie, szczególnie w okresie wakacyjnym, zamówień jest tak samo dużo, jak w zimie, ale mniej korków.

Więc czas, znaleźć pracę z dostojnym zarobkiem.