Ile zarabia taksówkarz w Krakowie?

Wśród mnóstwa ofert pracy dla kierowców z kat. „B” i z doświadczeniem, zamieszczonych w sieci, najlepiej wybierać te, które pochodzą ze zdecydowanie sprawdzonych źródeł, oferty poważnych firm, oraz które gwarantują, nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również bardzo korzystne warunki zatrudnienia dla kierowców. Szczególnie jeśli kierowca ma doświadczenie w prowadzeniu samochodu osobowego, ale brakuje mu doświadczenia w pracy kierowca taxi, bez różnicy, czy szuka on stałej pracy, czy pracy dodatkowej kierowcom w Krakowie.

Oto jak opisuje swój pierwszy dzień, kierowca taxi Wacław z Krakowa.

„To był mój pierwszy dzień w postaci kierowcy taxi. Zacząłem swoją pracę o 6 rano w poniedziałek — pierwsze zlecenie dostałem za 10 minut, a jechać trzeba było na Nową Hutę. Myślałem, że podrzucę człowieka do tej dzielnicy, a tam łatwo jest dostać zlecenie – przecież ludzie o takiej godzinie jadą do pracy. Niestety, trzeba było czekać prawie ponad półgodziny ze względu na duże kolejki (taksówkarzy w tej dzielnicy okazało się o wiele więcej od klientów). Do tego i zlecenie okazało się nie zbyt korzystne – od Osiedla Wandy do Osiedla Teatralnego. A może będę mógł złapać swoje szczęście akurat tu? Niestety, nie złapałem. Czekałem na zlecenie prawie 40 minut, ale potem trafił się klient, który chciał szybko trafić na Planty Daszyńskiego. Dopiero tam trafiłem, jak telefon zaczął mnie powiadamiać o wielu zleceniach – wybrałem klienta, który wybierał się na lotnisko Kraków-Balice. Tak sobie pomyślałem, iż jeśli stać dłużej, można było znaleźć coś bardziej ciekawe, ale liczyłem na korzystne zlecenie z lotniska. I znowu nie trafiłem. Rzecz w tym, że wjechać na teren lotniska (pod terminal) za darmo można tylko na 10 minut, i tylko trzy razy, po czym za każdy kolejny raz trzeba zapłacić 10 zł. Ja odjechałem za terytorium lotniska, mając nadzieję, że ktoś z pasażerów będzie wychodzić i szukać taksówki, ale okazało się, że stoję na pasach, a klientami nawet nie czuło się ani w ciągu 20 minut, ani po przejęciu 40, ani za godzinę. Musiałem jechać bez pasażera, starając się trzymać prawego pasa: a może, ktoś chce złapać taxi.

Przejeżdżając obok ogrodu zoologicznego otrzymałem zlecenie i wiozłem klientów, którym trzeba było dojechać do centrum na ulice Karmelicką. Niestety, na to zajęło dużo czasu z powodu tego, że coś mi się pomieszało z numerami budynków i pojechałem nie tam, chociaż bardzo dobrze znam Kraków. Było jeszcze trochę krótkich tras, na drogach wzrosła liczba maszyn i zrobiłem sobie przerwę do godz. 19:00, po czym łatwo otrzymałem zlecenie z centrum do siebie, do domu, na Prądnik Biały.

Po tym pierwszym dniu stwierdziłem, ze nie nadaje się do pracy na taxi na etat, chociaż obecnie bardzo sobie cenie pracę dodatkową kierowcą taxi.”

Obecnie, w związku z dynamicznym rozwojem, na rynku pracy Krakowa jest do koloru, do wyboru firm, które proponują pracę kierowcom taxi w różnych systemach.

Zatrudniają do pracy na taxi:

– kierowców, prowadzących indywidualną działalność gospodarczą,

– kierowców, które chcą wykonywać usługi taxi w sieci firmy,

– kierowców, z własnym samochodem,

– kierowców, bez samochodu.

Właśnie ci kierowcy z kat. B, którzy nie mają swojego pojazdu, lub nie mogą z niego korzystać w świadczeniu usług przewozowych z jakiegokolwiek powodu, dla nich jest praca w taxi dostępna wypożyczonym samochodem. Jest to praktykowane w wielu firmach Krakowa. Najczęściej na takich warunkach: gospodarze floty biorą do pracy kierowców, którzy mają prawo jazdy kat. B i prowadzą indywidualną działalność gospodarczą, wtedy za korzystanie z usług pośrednictwa w dystrybucji zleceń na usługi przewozu kierowca wnosi comiesięczną stała opłatę. Ale kierowca w tym przypadku zmuszony będzie pracować trochę więcej, starając się zapłacić za wynajem i pozostać w plusie dla siebie.

Niektórzy kierowcy podpisują umowy z kilkoma firmami, aby zarabiać więcej i nie stać w bezczynności, i pracują w różne dni.

Zarobki na taxi w Krakowie jeszcze zalezą od tego, jak firma kierowcy taxi współpracuje z innymi firmami. Tak, jeśli jest ona szeroko reklamuje się, to i zleceń jest znacznie więcej. Ale ta zasada działa nie zawsze – niektóre firmy taxi mało wydają na reklamę, ale utrzymują dużo sprawdzonych klientów korporacyjnych.

Tak naprawdę, zalety pracy w dużej rozreklamowanej firmie taxi w Krakowie, oprócz możliwości zarabiania pieniędzy na życie, wakacje i zaplanowane duże zakupy, daje inne korzyści. Do tego należą programy partnerskie, które pozwalają kierowcy taxi na otrzymywanie rabatów i zniżek na przeglądy techniczne i naprawy, oszczędzać na zakupie opon sezonowych i paliwa. A praca kierowcą daje możliwość poznawać ciekawych, nowych ludzi, pozwalając rozwijać osobiste relacje dla biznesu i obcowania.