6 faktów na temat taksówek w Polsce

Planując podróż do Polski, w organizacji wycieczek należy dowiedzieć się o wielu rzeczach: cena mieszkania, infrastruktura, praca i inne. Szczególnie ważny szczegół dla ludzi, zupełnie niektóre orientują się w miastach – sposoby poruszania się. Pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy – transport publiczny (metro i autobusy), ale nie zawsze jest to właściwe, kiedy ktoś się spóźnia albo ma po prostu nie ma czasu szukać odpowiedniej trasy. Lub po prostu chce wygodnie dostać się do miejsca przeznaczenia. W takim przypadku taksówka staje się optymalnym rozwiązaniem.

Co warto wiedzieć o taxi w Polsce?

 1. Cena. Pierwsze, co interesuje każdego z nas – cena emisyjna. Każdy kierowca umieszcza na szybie swojego samochodu cennik, w którym określone opłaty. Płacisz za następujący:
 • Opłata za lądowanie w taxi;
 • Stawek taryfy;
 • Nocna taryfa;
 • Płatność za godzinę oczekiwania (opłata dzienna);
 • Płatność za godzinę oczekiwania (nocna taryfa).

Bardzo wygodne, gdy wiesz, wszystkie opłaty i możesz oszacować, ile cię będzie kosztować.

 1. Aplikacje dla taksówek. W każdym dużym mieście w Polsce (Warszawa, Kraków i inne) prawie wszystkie usługi przewozów pasażerskich mają swoją aplikację dla telefonów. Jest to wygodne, że nie trzeba nigdzie dzwonić i nic nikomu tłumaczyć. Dane GPS i płatność kartą znacznie upraszczają proces połączenie taxi, a kierowca przyjedzie w ciągu 5-10 minut.
 2. Rosyjskojęzyczni taksówkarze. Jeśli chcesz nauczyć się języka, na przykład, rosyjski – nie ma nic prostszego z pracą w taksówce. Rzecz w tym, że w Polsce w tej chwili przebywa duża liczba rosyjskojęzycznych imigrantów. To świetna okazja, aby podszkolić umiejętności mówienia i, jeśli planujesz otworzyć sprawę, to ułatwi komunikację z potencjalnymi pracownikami twojej firmy.
 3. Praca kierowca taksówki – nie jest tak skomplikowane, jak wielu uważa. Oczywiście, kluczowe kryteria przy przyjmowaniu do pracy – posiadanie prawa jazdy, znajomość topografii miasta i znajomość języka (poziom wskazany przez firmę, w której wysyłasz cv). Każdy kierowca ma w niepełnym wymiarze godzin. Innymi słowy, taksówkarz działa, kiedy mu wygodnie.
 4. Nie musisz mieć przy sobie telefon, żeby zamówić taksówkę. Jak i w innych krajach europejskich, w każdym dużym mieście w Polsce dostępne są specjalne parkingi, obok których jest drogowskaz “TAXI”. Jedyne zastrzeżenie – różnica w cenie. Rzecz w tym, że ceny u takich przewoźników mogą być wyższe i jeśli jesteś przyzwyczajony do zamawiania samochodu przez operatora – przygotuj się na nieprzyjemne niespodzianki. W celu uniknięcia niedogodności najlepiej porozumieć się w sprawie kosztów podróży do tego, jak wy ruszyć w drogę. No jak to może być, jeśli w każdym przypadku cena jest drogi określana jest za pomocą licznika? Wszystko jest bardzo proste, bo na tylnej szybie samochodu jest ceną z podaniem stawki. Warto wspomnieć, że u kierowców, którzy stoją na parkingach, opłaty różnią się nieco od tych, które można wezwać przez telefon.
 5. Praca taksówkarza w Polsce. Co wiemy o kierowcach taxi? To ludzie ze swoim autem, które wychodzą na zmianę i przewożą ludzi z punktu A do punktu B. Warunki pracy – operator oferuje wyzwanie, a kierowca decyduje – go zaakceptować lub nie. Trzeba mieć własny samochód, który w pełni na swoim utrzymaniu. W Polsce jest trochę inaczej – wszystkie wydatki na utrzymanie i konserwacja samochodu bierze na siebie firma. Kierowca ma elastyczny harmonogram i może wychodzić do pracy, kiedy jest nam wygodnie. Polskim firmom nieważne skąd masz samochód (dzierżawa, zakupiony lub to samochód kolegi), najważniejsze – obecność tego samochodu, prawa jazdy i znajomość terenu.